Branża przetwórstwa tworzyw sztucznych umiarkowanie optymistyczna

Branża przetwórstwa tworzyw sztucznych umiarkowanie optymistyczna
Branża przetwórstwa tworzyw sztucznych umiarkowanie optymistyczna

Pandemia Covid-19 to dla wielu firm z różnych branż okres inwestowania w nowe maszyny i urządzenia. W trakcie trwania koronawirusa 27% firm z sektora przetwórstwa tworzyw sztucznych podjęło decyzję o zwiększeniu nakładów na odnowienie parku maszyn.

Choć utrzymująca się niepewność gospodarcza utrudnia podejmowanie strategicznych decyzji, przedsiębiorcy z branży przetwórstwa tworzyw sztucznych przewidują w najbliższym czasie wzrosty. Jak wynika z badania Siemens Financial Services w Polsce, prawie połowa (48%) ankietowanych firm planuje w ciągu tego roku zwiększyć nakłady na odnowienia parku maszyn i urządzeń, a 38% planuje wzrost nakładów na automatyzację.

Według badania wśród krajowych przetwórców jest liczna reprezentacja eksporterów – aktualnie 80% firm prowadzi aktywne działania w handlu zagranicznym, co z kolei wymaga posiadania najnowocześniejszych urządzeń, które dają przewagę na tym silnie konkurencyjnym rynku. W perspektywie najbliższych 12 miesięcy niemalże połowa ankietowanych z tej branży zamierza przeznaczyć więcej środków na odnowienia, przy czym połowa planuje zakupić wyłącznie nowe urządzenia. W szczególności na takie działania decydują eksporterzy.

Co czwarty badany producent z branży przetwórstwa tworzyw sztucznych zwiększył także automatyzację procesów produkcji w stosunku do minionych 6 miesięcy. Co więcej, w najbliższej przyszłości w ten obszar chce inwestować 38% ankietowanych.

Spodziewane wzrosty sprzedaży

20% firm przetwarzających tworzywa sztuczne odnotowało w ostatnich 6 miesiącach wzrost sprzedaży na rynku krajowym, natomiast 35% informuje o spadku obrotów. Co istotne, prognozy sprzedaży kształtują się już znacznie lepiej. Mniej, bo jedynie 12%, zakłada utrzymanie się spadków również w tym roku, a jednocześnie 21% spodziewa się wzrostów.

W eksporcie w ostatnich sześciu miesiącach wzrosty odnotowało blisko 23% badanych, natomiast spadki objęły 29,1% firm. W perspektywie najbliższych miesięcy większej sprzedaży zagranicznej spodziewa się ponad 44% ankietowanych firm. Spadki przewiduje zaledwie 7,6%.

Konkurencyjność branży powinna wzrastać

Umiarkowanie dobre wyniki sprawiły, że kondycja do konkurowania ankietowanych firm wzrosła, co potwierdza odczyt branżowego wskaźnika zdolności do konkurowania Siemens Financial Services w Polsce (Indexu MiU). Wartość sub-indeksu MiU dla branży przetwórstwa tworzyw sztucznych wynosi obecnie 52,28%. Co ważne, jest to wzrost o 6,49 pkt w relacji do pomiaru marcowego, przeprowadzonego w przeddzień wybuchu pandemii. Oznacza to, że badani producenci poprawili swoją zdolność do konkurowania i będę skupiać się na dalszej ekspansji na nowe rynki zbytu, a także na utrzymaniu dotychczasowego tempa inwestycji w parki MiU i automatyzację.

Poprawę konkurencyjności w trakcie trwania pandemii potwierdzają również sami ankietowani – uważa tak 17%. Z kolei w najbliższym roku, poprawy w tym obszarze spodziewa się blisko 40%.

Finansowanie parków MiU

Przetwarzający tworzywa sztuczne przeznaczając środki na odnowę parków MiU najczęściej sięgają po środki własne (52,3%). Taka praktyka podyktowana jest wieloma motywami i wynika po części z przyzwyczajeń. Kolejne 40% badanych wskazuje, że stara się dywersyfikować źródła finansowania podczas podejmowania decyzji o inwestowaniu w maszyny i urządzenia. Chętnie wybieranym modelem jest również mix środków własnych, łączonych z leasingiem, kredytem lub dotacją. Warto tu zaznaczyć, że ogółem 13% firm z tej branży informuje, że w najbliższych miesiącach zamierza zwiększyć udział finansowania zewnętrznego przy inwestycjach w park MiU.

Źródło: http://magazynprzemyslowy.pl/artykuly/branza-przetworstwa-tworzyw-sztucznych-umiarkowanie-optymistyczna

Najnowsze wiadomości
Polska jest największym eksporterem okien i drzwi w UE. A wyniki branży będą dalej rosnąć

Polska jest największym europejskim producentem okien i drzwi, a także numerem 1 pod względem wartości eksportu wśród krajów UE. W 2020 r., mimo szalejącej pandemii Covid-19, rodzima branża okazała się „koronaodporna”. Widać to szczególnie po wynikach eksportu – wynika z analizy publicznego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny. Według danych GUS, w 2020 r. wartość eksportu okien i drzwi wyni

Data: 2021-04-02

Robotyzacja w drukarni. Kto może skorzystać z pomocy mechanicznych pomocników?

Bezobsługowe drukowanie i wycinanie o dowolnej porze dnia i nocy – to główne zalety wdrożenia robotów przemysłowych w dziedzinie poligrafii. Jak przekonują eksperci, roboty oznaczają zwiększoną produktywność, znaczną redukcję kosztów produkcji oraz odciążenie pracowników. Kto może skorzystać z ich pomocy? Choć kojarzą się futurystycznie, roboty przemysłowe to wcale nie taki nowy wynalazek. Ich

Data: 2021-03-30

W lutym produkcja przemysłowa wyższa niż przed rokiem

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS), w lutym br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 2,7% w porównaniu z lutym ubiegłego roku. Jak informuje GUS, w lutym 2020 zanotowano wzrost o 4,8% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu ze styczniem br. wzrosła o 4,3%. W okresie styczeń – luty br. produkcja sprzedana przemysłu była o 2,0% wyższa w p

Data: 2021-03-26