Elewator "Ewa" będą dzierżawić Duńczycy

Elewator "Ewa" będą dzierżawić Duńczycy
Elewator "Ewa" będą dzierżawić Duńczycy

Decyzją Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, przez najbliższe 30 lat elewator zbożowy „Ewa” w porcie szczecińskim będzie dzierżawić Copenhagen Merchants Holding.
Oferta duńskiej firmy była najkorzystniejsza spośród trzech, jakie wpłynęły w odpowiedzi na ogłoszenie zarządu.
Decydujące były nie tylko warunki ekonomiczne (opłata za czynsz), ale również zagwarantowanie odpowiedniego poziomu przeładunków towarów, informuje ZMPSiS.
Copenhagen Merchants to firma handlowa, działająca od trzech dekad na rynku usług brokerskich związanych z handlem zbożem, paszami i biomasą. Jej siłą jest kompleksowa obsługa poszczególnych elementów łańcucha dostaw od producenta do odbiorcy.
CM współpracuje z firmami świadczącymi usługi shippingowe, spedycyjne, dokerskie, składowania, celne i laboratoryjne. Uzupełnia to funkcjonującą logistyką.
Copenhagen Merchants swoją aktywność opiera na trzech głównych branżach: energetycznej, zbożowej i przetwórstwie spożywczym. O pozycji operatora świadczy potencjał pod kątem zdolności składowania zbóż. Sieć terminali zbożowych w Danii, Polsce i na Łotwie pozwala na przyjęcie ok. pół miliona ton.
Planowana modernizacja i uruchomienie elewatora "Ewa" to nie pierwsza inwestycja Duńczyków w Polsce. Są oni udziałowcem w Gdańskim Terminalu Masowym (GBT) i terminalu zbożowym w Baniach k/Szczecina.
Elewator "Ewa" wybudowano na początku XX wieku. Daje on możliwość pionowego i poziomego składowania 50-55 tys. ton zbóż. Przed uruchomieniem zostanie on zmodernizowany, w celu lepszej obsługi przeładunku i składowania zbóż i pasz oraz innych masowych produktów pochodzenia roślinnego, w tym przyjęcia i wydania towaru w obrocie portowym.
W rekordowym 2005 roku elewator "Ewa" przeładował aż 983,9 tys. ton zbóż i śrut.
Warto dodać, że infrastruktura istniejąca w okolicach elewatora umożliwia przeładunek z wykorzystaniem wszystkich dostępnych środków transportu, tj. statek, kolej i samochód. Ponadto przylegające do niego Nabrzeże Zbożowe przeszło gruntowny remont, a od podstaw wybudowano nowe nabrzeże Niemieckie. Te prace inwestycyjne są obecnie na ukończeniu.
ZMPSiŚ SA szacuje, że po uruchomieniu elewatora "Ewa" przeładunki w porcie w Szczecinie wzrosną o ok. 350-375 tys. ton rocznie. W kolejnych latach przyrosty te powinny być jeszcze większe.
Kluczowe znaczenie dla realizacji tych planów ma pogłębienie toru wodnego Szczecin -Świnoujście do 12,5 m. Ta kompleksowa modernizacja 68 km toru wodnego obejmująca poza pogłębieniem poprawę geometrii toru, utworzenie nowych mijanek i obrotnic oraz instalacje nowoczesnych urządzeń nawigacyjnych, sprawi, że ruch statków będzie szybszy, sprawniejszy i bardziej bezpieczny.
Tym samym poprawi się dostępność nawigacyjna portu w Szczecinie, który będzie mógł obsługiwać statki masowe, czy drobnicowe o niemal dwukrotnie większym tonażu niż dotychczas.

Źródło: http://logistyka.wnp.pl/elewator-ewa-beda-dzierzawic-dunczycy,249292_1_0_0.html

Najnowsze wiadomości
Polska jest największym eksporterem okien i drzwi w UE. A wyniki branży będą dalej rosnąć

Polska jest największym europejskim producentem okien i drzwi, a także numerem 1 pod względem wartości eksportu wśród krajów UE. W 2020 r., mimo szalejącej pandemii Covid-19, rodzima branża okazała się „koronaodporna”. Widać to szczególnie po wynikach eksportu – wynika z analizy publicznego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny. Według danych GUS, w 2020 r. wartość eksportu okien i drzwi wyni

Data: 2021-04-02

Robotyzacja w drukarni. Kto może skorzystać z pomocy mechanicznych pomocników?

Bezobsługowe drukowanie i wycinanie o dowolnej porze dnia i nocy – to główne zalety wdrożenia robotów przemysłowych w dziedzinie poligrafii. Jak przekonują eksperci, roboty oznaczają zwiększoną produktywność, znaczną redukcję kosztów produkcji oraz odciążenie pracowników. Kto może skorzystać z ich pomocy? Choć kojarzą się futurystycznie, roboty przemysłowe to wcale nie taki nowy wynalazek. Ich

Data: 2021-03-30

W lutym produkcja przemysłowa wyższa niż przed rokiem

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS), w lutym br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 2,7% w porównaniu z lutym ubiegłego roku. Jak informuje GUS, w lutym 2020 zanotowano wzrost o 4,8% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu ze styczniem br. wzrosła o 4,3%. W okresie styczeń – luty br. produkcja sprzedana przemysłu była o 2,0% wyższa w p

Data: 2021-03-26