Interplastica 2020 otwiera tegoroczny sezon targowy

Interplastica 2020 otwiera tegoroczny sezon targowy
Interplastica 2020 otwiera tegoroczny sezon targowy

Inauguracja nowego projektu "Recykling Solutions", czwarta edycja wystawy "3D fab + print", forum "Polymer Plaza" obejmujące koncepcje zrównoważonego rozwoju - to wszystko czeka na zwiedzających targi interplastica 2020.

23 edycja Międzynarodowych Targów Tworzyw Sztucznych i Gumy Interplastica odbędzie się w dniach 28-31 stycznia 2020 r. na terenach Expocentre Fairgrounds w Moskwie. Właścicielem i operatorem tego centrum wystawowego zlokalizowanego na Nabrzeżu Krasnopresnenskaya między Moskiewskim Międzynarodowym Centrum Biznesowym a World Trade Center jest moskiewska firma Expocentre.

Obecnie łączna powierzchnia terenów targowych Expocentre wynosi 250 000 m2 , przy czym 165 000 m2 to powierzchnia wystawiennicza (105 000 m2 wewnątrz i 60 000 m2 na zewnątrz).


Tegoroczne targi interplastica odbywają się pod patronatem Euromap - Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Urządzeń do Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy. Ponadto, wydarzenie aktywnie wspierają różne rosyjskie instytucje rządowe, w tym Ministerstwo Przemysłu i Handlu czy Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Niemiecka spółka Messe Düsseldorf będąca organizatorem targów Interplastica informuje, że w tegorocznej edycji wystawy weźmie udział 680 wystawców z 30 krajów. Swoją obecność potwierdziły już m. in. Sibur Holding, Lukoil - Reservnefteprodukt - Trading, Kazanorgsintez, Nizhnekamskneftekhim, SPE Polyplastic, BASF czy Dow.

Mocno reprezentowany będzie w Moskwie sektor maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych. Obecni będą czołowi producenci wtryskarek, w tym tradycyjnie już Arburg, Engel, Wittmann Battenfeld, Krauss Maffei i Hurmak. Przedstawiciele Eremy - niemieckiego producenta maszyn do recyklingu, włoskiego Moretto - czołowego producenta urządzeń peryferyjnych, czy koncernu Reifenhäuser, lidera w zakresie budowy wytłaczarek, również w rozmowie z naszą redakcją potwierdzili swoja obecność w stolicy Rosji.

Co i kogo zobaczymy na targach
Arburg zaprezentuje w Moskwie szybkobieżną wtryskarkę hybrydową Allrounder 570 H w wersji Packaging, która będzie wytwarzać cienkościenne pojemniki IML z PP z zamknięciem plombującym. Wtryskarka będzie wyposażona w czterogniazdową formę wtryskową firmy Otto Hofstetter i automatykę IML firmy Machines Pagès. Wtryskarka produkuje cztery okrągłe kubki o pojemności 155 ml i masie 6,3 g w niespełna trzy sekundy.

Austriacki Engel przedstawi z kolei system umożliwiający w pełni automatyczną wymianę wkładów formy w ciągu zaledwie minuty. Wtryskarka Engel e-motion 170/120 TL zostanie wyposażona w tym celu w formę z opatentowanym mechanizmem szybkiego przezbrajania.

Aby uwidocznić potencjał tego rozwiązania, dwa elementy suwmiarki o różnej geometrii produkowane są jeden po drugim, z zastosowaniem funkcji szybkiej zmiany. Już po dziesięciu wtryskach wtryskarka przesyła do zintegrowanego robota przegubowego Engel easix sygnał, że partia została ukończona i odblokowuje wkłady w formie. Robot najpierw zdejmuje ostatni wyprodukowany detal, zmienia chwytak i wymienia wkładki form. Ten proces, bez wadliwych detali, trwa zaledwie minutę. Komunikacja między wtryskarką a peryferiami obsługiwana jest przez authentig, system realizacji produkcji dostarczany przez spółkę zależną Engel - TIG.

Na stoisku firmy Wittmann Battenfeld zobaczymy elektryczną wtryskarkę EcoPower Xpress 160/1100 +, zaprojektowaną specjalnie do wysoko wydajnej produkcji, wyposażoną w 32-gniazdową formą na zamknięcia butelek oraz system Centralnego Monitorowania Stanu Maszyny CMS, służący do oceny stanu technicznego maszyny. Ciekawostką będzie prezentacja, dostępnego z poziomu sterowania wtryskarki Unilog B8, systemu zarządzania i nadzorowania produkcji MES TEMIone.

Segment urządzeń termostatujących reprezentowany będzie przez termostat Tempro plus D160 i dwa urządzenia serii Tempro basic C. Termostat Tempro plus D160 wyposażony jest w wysoce wydajną pompę i zapewnia obsługę form wymagających medium o temperaturze do 160° C.

Turecki Hürmak zaprezentuje w rosyjskiej stolicy dwupłytową wtryskarkę z serii Zenith z siłą zamykania 200 ton i wtryskarkę z serii ECO z kolanowym układem zamykania i siłą zwarcia 130 ton. Na moskiewskich targach Turcy zaplanowali premierę całkowicie nowej serii wtryskarek Prodigy. Maszyna hybrydowa PRO310-1300 High Speed Hybrid, wyposażona w dwugniazdową formę, będzie produkować w technologii IML dwa pojemniki o pojemności 500 ml w całkowitym czasie cyklu wynoszącym 4,64 s.

Organizatorzy poinformowali nas, że na targach zobaczymy również polskie firmy. Nie jest to imponująca lista dlatego wymienimy tu wszystkich rodzimych uczestników targów. Na wystawie obecne będą firmy: Bagsik - gliwicki producent linii do recyklingu tworzyw sztucznych, Tools Factory - lider w Europie Środkowo-Wschodniej w produkcji maszyn do formowania termicznego i próżniowego tworzyw sztucznych, jasielski Gamart, specjalizujący się w sprzedaży materiałów dla budownictwa z branży tworzyw sztucznych, Profilex – producent płyt z polietylenu wysokocząsteczkowego oraz Era-Tech, producent maszyn i linii do przetwórstwa tworzyw sztucznych, przede wszystkim maszyn i form do wytłaczania z rozdmuchem.

W najbliższych latach Rosja planuje radykalną modernizację swojej infrastruktury w zakresie gospodarki odpadami. Wydaje się więc, że to właśnie ten sektor stanie się bardzo obiecującym rynkiem dla dostawców rozwiązań w zakresie recyklingu. I z tego właśnie powodu organizatorzy wystawy zwrócili szczególną uwagę na ten segment, tworząc nowy projekt "Recykling Solutions" w hali wystawowej 8.1.

Jego celem jest stworzenie unikalnej platformy wymiany doświadczeń pomiędzy firmami rosyjskimi i zagranicznymi, która ma pomóc stworzeniu zasadniczo nowego, efektywnego systemu zarządzania odpadami w Rosji. Do udziału w tej wystawie zostali zaproszeni producenci zaawansowanych technologicznie rozwiązań w zakresie przetwarzania odpadów, operatorzy regionalni, firmy zajmujące się recyklingiem oraz przedstawiciele agencji rządowych. Wystawcy zademonstrują tam swoje rozwiązania technologiczne w zakresie recyklingu i utylizacji odpadów z tworzyw sztucznych.


W Pawilonie 1 odbędzie się cykl seminariów pod wspólnym tytułem „Polymer Plaza”, w trakcie którego wystawcy będą mieli okazję wysłuchać referatów i wziąć udział w dyskusjach na temat wykorzystania i recyklingu surowców. Kluczowymi tematami forum będą nowe materiały i możliwości ich zastosowania, a także koncepcje zrównoważonego rozwoju i oszczędzania zasobów w gospodarki o obiegu zamkniętym.

Równolegle z targami interplastica 2020 odbędą się 28 międzynarodowe targi technologii opakowań, przetwórstwa, pakowania i druku upakovka 2020, na których swoje rozwiązania z tej branzy zaprezentuje 250 wystawców. Po raz czwarty odbędzie się odbędzie się też wystawa i konferencja "3D fab+print Rosja" poświęcona technologiom druku 3D.

Jacek Leszczyński

Źródło: http://plastech.pl/wiadomosci/Interplastica-2020-otwiera-tegoroczny-sezon-targowy-14719

Najnowsze wiadomości
Polska jest największym eksporterem okien i drzwi w UE. A wyniki branży będą dalej rosnąć

Polska jest największym europejskim producentem okien i drzwi, a także numerem 1 pod względem wartości eksportu wśród krajów UE. W 2020 r., mimo szalejącej pandemii Covid-19, rodzima branża okazała się „koronaodporna”. Widać to szczególnie po wynikach eksportu – wynika z analizy publicznego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny. Według danych GUS, w 2020 r. wartość eksportu okien i drzwi wyni

Data: 2021-04-02

Robotyzacja w drukarni. Kto może skorzystać z pomocy mechanicznych pomocników?

Bezobsługowe drukowanie i wycinanie o dowolnej porze dnia i nocy – to główne zalety wdrożenia robotów przemysłowych w dziedzinie poligrafii. Jak przekonują eksperci, roboty oznaczają zwiększoną produktywność, znaczną redukcję kosztów produkcji oraz odciążenie pracowników. Kto może skorzystać z ich pomocy? Choć kojarzą się futurystycznie, roboty przemysłowe to wcale nie taki nowy wynalazek. Ich

Data: 2021-03-30

W lutym produkcja przemysłowa wyższa niż przed rokiem

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS), w lutym br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 2,7% w porównaniu z lutym ubiegłego roku. Jak informuje GUS, w lutym 2020 zanotowano wzrost o 4,8% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu ze styczniem br. wzrosła o 4,3%. W okresie styczeń – luty br. produkcja sprzedana przemysłu była o 2,0% wyższa w p

Data: 2021-03-26