Koniec z ludźmi na placach budowy? Ta potężna maszyna stawia dom w dwa dni

Koniec z ludźmi na placach budowy? Ta potężna maszyna stawia dom w dwa dni
Koniec z ludźmi na placach budowy? Ta potężna maszyna stawia dom w dwa dni

Australijski inżynier stworzył robota, który może zastąpić człowieka podczas stawiania budynków. Jest on w stanie układać cegły 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodni, a ułożenie zewnętrznej struktury budynku mieszkalnego zajmuje mu zaledwie dwa dni. Czy oznacza to rewolucję na rynku mieszkaniowym?

- Nie mamy absolutnie nic przeciwko ludziom, pracującym na budowie. Problem polega na tym, że średnia ich wieku rośnie i ciężko jest przyciągnąć do tej pracy młodych ludzi – powiedział Mark Pivac, założyciel firmy Fastbrick Robotics i wynalazca robota lokalnej gazecie "Perth Now". Jak sam przyznaje, prace nad nim pochłonęły ostatnie 10 lat jego życia. Na pomysł wpadł w 2005 roku podczas kryzysu na rynku pracy w Perth. Miasto musiało się wtedy uporać z olbrzymimi brakami wśród budowniczych.

Pivac tłumaczy, że chociaż o automatyzacji procesu układania cegieł mówi się niemal od początku rewolucji przemysłowej, to dopiero teraz technologia doszła do miejsca, w którym jest to faktycznie możliwe. Według niego potrzebne było odpowiednie rozwinięcie się jej kilku niezależnych gałęzi, w tym m.in. robotyki i informatyki.

Bo oprócz tego, że Hadrian – bo tak nazywa się robot – jest sam w sobie niezwykle zaawansowaną maszyną, to w swoim działaniu musi polegać na dostarczonym mu modelu komputerowym. Na podstawie projektu w środowisku CAD jest on w stanie wyliczyć miejsce właściwe dla każdej cegły, by później odpowiednio je pociąć i ułożyć zgodnie z planem. Przez jego 28-metrowe ramię, dzięki któremu robot praktycznie nie musi się poruszać podczas pracy, przenoszona jest również zaprawa murarska.

Maszyna jest tak efektywna, że w ciągu zaledwie jednej godziny jest w stanie ułożyć 1000 cegieł – znacznie więcej niż jakikolwiek człowiek albo nawet grupa ludzi. Do tego może pracować dzień i noc, dzięki czemu – według konstruktora – ma być sama jedna zdolna do postawienia 150 domów rocznie.

Oczywiście stworzenie robota nie było tanie. Pivac szacuje, że pochłonęło od początkowego projektu ok. 7 milionów dolarów. Liczy jednak, że inwestycja w końcu się zwróci i pomoże w rozwiązaniu kryzysu budowlanego w Australii.

Szacuje się, że co roku kraj ten produkuje 2 miliardy cegieł – tyle tylko, że coraz bardziej brakuje chętnych do ich układania. Upowszechnienie się Hadriana może nie tylko pomóc w uporaniu się z tym problemem – może również w dalszej konsekwencji sprawić, że budownictwo stanie się mniej kosztowne, a ceny mieszkań zmaleją.

Na to jednak przyjdzie nam jeszcze długo poczekać.

Źródło: http://tech.wp.pl/kat,130036,title,Koniec-z-ludzmi-na-placach-budowy-Ta-potezna-maszyna-stawia-dom-w-dwa-dni,wid,17665059,wiadomosc.html?ticaid=11521a

Najnowsze wiadomości
Polska jest największym eksporterem okien i drzwi w UE. A wyniki branży będą dalej rosnąć

Polska jest największym europejskim producentem okien i drzwi, a także numerem 1 pod względem wartości eksportu wśród krajów UE. W 2020 r., mimo szalejącej pandemii Covid-19, rodzima branża okazała się „koronaodporna”. Widać to szczególnie po wynikach eksportu – wynika z analizy publicznego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny. Według danych GUS, w 2020 r. wartość eksportu okien i drzwi wyni

Data: 2021-04-02

Robotyzacja w drukarni. Kto może skorzystać z pomocy mechanicznych pomocników?

Bezobsługowe drukowanie i wycinanie o dowolnej porze dnia i nocy – to główne zalety wdrożenia robotów przemysłowych w dziedzinie poligrafii. Jak przekonują eksperci, roboty oznaczają zwiększoną produktywność, znaczną redukcję kosztów produkcji oraz odciążenie pracowników. Kto może skorzystać z ich pomocy? Choć kojarzą się futurystycznie, roboty przemysłowe to wcale nie taki nowy wynalazek. Ich

Data: 2021-03-30

W lutym produkcja przemysłowa wyższa niż przed rokiem

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS), w lutym br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 2,7% w porównaniu z lutym ubiegłego roku. Jak informuje GUS, w lutym 2020 zanotowano wzrost o 4,8% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu ze styczniem br. wzrosła o 4,3%. W okresie styczeń – luty br. produkcja sprzedana przemysłu była o 2,0% wyższa w p

Data: 2021-03-26