Od 1 lipca taniej za paliwo do służbowych aut wykorzystywanych prywatnie

Od 1 lipca taniej za paliwo do służbowych aut wykorzystywanych prywatnie
Od 1 lipca taniej za paliwo do służbowych aut wykorzystywanych prywatnie

Przedsiębiorcy, którzy wykorzystują samochód osobowy zarówno na potrzeby firmy, jak i do celów prywatnych, już wkrótce mniej zapłacą za paliwo. 1 lipca wchodzą w życie przepisy, które umożliwią odliczenie połowy VAT zawartego w cenie paliwa do tych aut.

Od 1 lipca ustawodawca przywraca możliwość odliczania 50 proc. wydatków na VAT od paliwa do samochodów osobowych, wykorzystywanych dla tzw. celów mieszanych - mówił w radiowej Jedynce gość Porannych rozmaitości: Adam Głos z Tax Care

Do tej pory takiej możliwości nie mieli. Mogli odliczać VAT wyłącznie od wydatków związanych z ich eksploatacją, natomiast nie mieli prawa do takiego odliczenia przy zakupach paliwa, jeśli samochód ten był wykorzystywany w systemie mieszanym. Teraz to się zmienia.

- Od 1 lipca ustawodawca przywraca możliwość odliczania 50 proc. wydatków na VAT od paliwa do samochodów osobowych, wykorzystywanych dla tzw. celów mieszanych, czyli częściowo w firmie, a częściowo prywatnie - mówi Adam Głos z Tax Care. Należy pamiętać o tym, że sytuacja, w której przedsiębiorcy nie mogli odliczać zapłaconego podatku VAT w samochodach wykorzystywanych w działalności gospodarczej, z ich punktu widzenia nie była do końca zrozumiała i uczciwa. Można było odliczać 50 proc. poniesionych wydatków na VAT od wszystkich kosztów związanych z eksploatacją tego samochodu osobowego, za wyjątkiem wydatków na paliwo, od których nie można było odliczać VAT w ogóle - dodaje.

Przedsiębiorcy muszą pamiętać o fakturach

Jak wyjaśnia ekspert, ta zmiana ustawowa obejmie w Polsce zapewne większość z 1,7 mln zarejestrowanych w Polsce firm.

- Dokładnie tak jak w przypadku wszystkich innych wydatków związanych z działalnością gospodarczą, wystarczy, że właściciel samochodu poprosi o wystawienie faktury VAT. Oczywiście warunkiem do tego, żeby mógł skorzystać z jakiegokolwiek odliczenia jest to, czy sam jest płatnikiem VAT - zaznacza gość radiowej Jedynki.

Kiedy obecnie można odliczyć VAT?

Obecne przepisy pozwalają przedsiębiorcom na odliczanie VAT, ale w sytuacji, kiedy samochód jest wykorzystywany wyłącznie do celów służbowych.

- Potrafię sobie wyobrazić taką sytuację, że przedsiębiorca korzysta z samochodu tylko i wyłącznie do celów służbowych i logika nakazywałaby, żeby mógł odliczyć cały VAT. Jest to możliwe, ale jest objęte szeregiem dodatkowych wymagań. Przedsiębiorca musi wypełnić specjalną deklarację zgłoszeniową, w której określa, że wykorzystuje samochód tylko do celów służbowych, musi prowadzić bardzo precyzyjnie ewidencję przebiegu tego pojazdu, wykazać, że każdy kilometr, który ten samochód przejechał, to był kilometr przejechany na cele działalności gospodarczej. Nawet jedno uchybienie związane z wykorzystaniem samochodu do celów prywatnych w minimalnym stopniu może spowodować, że przedsiębiorca straci prawo do ulgi - wyjaśnia Adam Głos.

W świetle nowych przepisów paliwo zacznie być traktowane tak samo jak inne wydatki ponoszone na naprawę lub konserwację samochodu. To, jak mówią eksperci, ułatwienie i finansowy zysk dla wielu polskich przedsiębiorców.

Zmiany dotyczące VAT od paliwa to nie jedyne, które wchodzą w życie 1 lipca. Z początkiem trzeciego kwartału zaczynają też obowiązywać przepisy, których celem jest ograniczenie wyłudzeń VAT. Kolejne towary, m.in. laptopy, tablety, telefony komórkowe, konsole do gier, zostaną objęte tzw. odwrotnym obciążeniem VAT.

Źródło: http://finanse.wnp.pl/od-1-lipca-taniej-za-paliwo-do-sluzbowych-aut-wykorzystywanych-prywatnie,253100_1_0_0.html

Najnowsze wiadomości
Polska jest największym eksporterem okien i drzwi w UE. A wyniki branży będą dalej rosnąć

Polska jest największym europejskim producentem okien i drzwi, a także numerem 1 pod względem wartości eksportu wśród krajów UE. W 2020 r., mimo szalejącej pandemii Covid-19, rodzima branża okazała się „koronaodporna”. Widać to szczególnie po wynikach eksportu – wynika z analizy publicznego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny. Według danych GUS, w 2020 r. wartość eksportu okien i drzwi wyni

Data: 2021-04-02

Robotyzacja w drukarni. Kto może skorzystać z pomocy mechanicznych pomocników?

Bezobsługowe drukowanie i wycinanie o dowolnej porze dnia i nocy – to główne zalety wdrożenia robotów przemysłowych w dziedzinie poligrafii. Jak przekonują eksperci, roboty oznaczają zwiększoną produktywność, znaczną redukcję kosztów produkcji oraz odciążenie pracowników. Kto może skorzystać z ich pomocy? Choć kojarzą się futurystycznie, roboty przemysłowe to wcale nie taki nowy wynalazek. Ich

Data: 2021-03-30

W lutym produkcja przemysłowa wyższa niż przed rokiem

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS), w lutym br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 2,7% w porównaniu z lutym ubiegłego roku. Jak informuje GUS, w lutym 2020 zanotowano wzrost o 4,8% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu ze styczniem br. wzrosła o 4,3%. W okresie styczeń – luty br. produkcja sprzedana przemysłu była o 2,0% wyższa w p

Data: 2021-03-26