Podstawowe zasady prawidłowej, codziennej obsługi maszyny budowlanej

Podstawowe zasady prawidłowej, codziennej obsługi maszyny budowlanej
Podstawowe zasady prawidłowej, codziennej obsługi maszyny budowlanej

To ona „przynosi” pieniądze do firmy, pozwala realizować zlecenia i skutecznie konkurować o cenne kontrakty z innymi przedsiębiorstwami. Mimo to wielu właścicieli nie przykłada większej wagi do codziennych, prozaicznych czynności obsługowych, które mają niebagatelny wpływ na sprawność maszyny budowlanej. Warto sobie o tym przypomnieć, zwłaszcza u progu sezonu zimowego, który bezlitośnie obnaża wszelkie zaniedbania. W naszym poradniku, przygotowanym we współpracy z firmą WIBAKO, po kolei wymieniamy najważniejsze zasady, którymi trzeba się kierować w ramach codziennej obsługi maszyny budowlanej.

Duża odpowiedzialność po stronie operatora

Fundamentalną, a nagminnie bagatelizowaną kwestią związaną z prawidłową obsługą maszyny budowlanej, jest uświadomienie operatora, że właściciel firmy oddaje w jego ręce bardzo wartościowy sprzęt. Wiemy jednak, jakie są realia. Dobry operator to skarb, dlatego przedsiębiorcy przymykają oko na różne niedociągnięcia i wliczają to w koszty utrzymania pracownika. Tymczasem wymaganie od operatora minimum szacunku do powierzonej maszyny nie jest wcale fanaberią.

- Zwracam uwagę na kilka prozaicznych, ale niezwykle ważnych spraw. Po pierwsze: operator, nawet bardzo doświadczony, musi się zapoznać z DTR-ką maszyny oraz dziennikiem codziennej konserwacji. To w zakresie jego obowiązków leży sprawdzanie poziomu płynów i olejów – powinien to robić bezpośrednio przed przystąpieniem do pracy. – mówi nam Karol Stanaszek z firmy WIBAKO specjalizującej się w serwisowaniu maszyn budowlanych.

Dodatkowo należy wymagać, aby operator przed uruchomieniem maszyny obszedł ją dookoła i przeprowadził podstawowe oględziny, sprawdzając poziom powietrza w oponach, ewentualne wycieki, pęknięcia i inne uszkodzenia.

Szybka reakcja na problem

Staniemy w obronie operatorów. Wielu z nich czuje potrzebę dbania o maszynę i chcą od razu zgłaszać wszelkie niepokojące sygnały mogące świadczyć o usterce, ale w zatrudniających ich firmach brakuje jasnych procedur. Efekt jest taki, że operator w obawie przed reprymendą od przełożonego pracuje na niesprawnej maszynie do momentu, aż ulegnie ona poważnej awarii.

Dlatego w każdej firmie należy wprowadzić niezmienną zasadę: słyszysz dziwne dźwięki, czujesz spadek mocy? Natychmiast zgłaszasz to np. brygadziście czy zarządcy floty. Dotyczy to nawet z pozoru drobnych rzeczy, jak delikatne wycieki, pęknięcia poszycia, nie wspominając już o ewidentnym spadku wydajności, pęknięciach elementów konstrukcyjnych czy uszkodzonych tulejach i sworzniach.

- Pamiętajmy o jednym: nie ma na świecie takiej maszyny, która byłaby całkowicie odporna na zaniedbania serwisowe i awarie. Usterki się zdarzają, trzeba to zaakceptować i wcześnie reagować na ich objawy, bo to jedyny sposób na uniknięcie bardzo wysokich kosztów napraw. – zaznacza Karol Stanaszek.

Źródło: http://e-maszbud.pl/podstawowe-zasady-prawidlowej-codziennej-obslugi-maszyny-budowlanej

Najnowsze wiadomości
Polska jest największym eksporterem okien i drzwi w UE. A wyniki branży będą dalej rosnąć

Polska jest największym europejskim producentem okien i drzwi, a także numerem 1 pod względem wartości eksportu wśród krajów UE. W 2020 r., mimo szalejącej pandemii Covid-19, rodzima branża okazała się „koronaodporna”. Widać to szczególnie po wynikach eksportu – wynika z analizy publicznego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny. Według danych GUS, w 2020 r. wartość eksportu okien i drzwi wyni

Data: 2021-04-02

Robotyzacja w drukarni. Kto może skorzystać z pomocy mechanicznych pomocników?

Bezobsługowe drukowanie i wycinanie o dowolnej porze dnia i nocy – to główne zalety wdrożenia robotów przemysłowych w dziedzinie poligrafii. Jak przekonują eksperci, roboty oznaczają zwiększoną produktywność, znaczną redukcję kosztów produkcji oraz odciążenie pracowników. Kto może skorzystać z ich pomocy? Choć kojarzą się futurystycznie, roboty przemysłowe to wcale nie taki nowy wynalazek. Ich

Data: 2021-03-30

W lutym produkcja przemysłowa wyższa niż przed rokiem

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS), w lutym br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 2,7% w porównaniu z lutym ubiegłego roku. Jak informuje GUS, w lutym 2020 zanotowano wzrost o 4,8% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu ze styczniem br. wzrosła o 4,3%. W okresie styczeń – luty br. produkcja sprzedana przemysłu była o 2,0% wyższa w p

Data: 2021-03-26