Podsumowanie Targów DREMA 2016

Podsumowanie Targów DREMA 2016
Podsumowanie Targów DREMA 2016

13 września br. rozpoczęło się w Poznaniu największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej spotkanie profesjonalistów z branży drzewno-meblarskiej – targi DREMA.
Międzynarodowe Targi Poznańskie stanęły na wysokości zadania i przygotowały spotkanie na najwyższym poziomie. Blisko 500 wystawców, fantastycznych stoisk oraz bogata oferta maszyn, urządzeń i narzędzi do obróbki drewna sprawia, że targi DREMA cieszą się ogromnym zainteresowaniem i są chętnie odwiedzane przez profesjonalistów z kraju i z zagranicy.
Oficjalne i uroczyste otwarcie targów nastąpiło o godz. 11.00 w Pawilonie 11 – powszechnie znanym jako Iglica. Po przemówieniach Wiceprezesa Zarządu Międzynarodowych Targów Poznańskich – Tomasza Kobierskiego, Prezesa Stowarzyszenia Producentów Maszyn, Urządzeń i Narzędzi do Obróbki Drewna DROMA – Andrzeja Półrolniczaka, oraz zaproszonych gości, wręczono 9 statuetek laureatom Złotego Medalu MTP, przekazano nagrody za najlepsze stoisko – Acanthus Aureus, jak również uhonorowano firmy obchodzące jubileusz istnienia (Gomad, Mat-Tar).
O godzinie 12.00 rozpoczęła się konferencja „Ograniczanie zagrożeń zawodowych w zakładach produkujących wyroby tartaczne i wyroby z drewna”, zorganizowana przez Państwową Inspekcję Pracy. Prelegenci omówili następujące tematy: zagrożenia w zakładach produkujących wyroby z drewna na podstawie wypadków przy obsłudze maszyn; wymagania bezpieczeństwa dla maszyn i urządzeń do obróbki drewna; metody ograniczania narażenia na czynniki szkodliwe pracowników tartaków i stolarni; dofinansowanie płatników składek na poprawę bezpieczeństwa i higieny pracy. Konferencja stanowiła oficjalną inaugurację kampanii „Włącz bezpieczeństwo przy obróbce drewna”, która ma miejsce właśnie podczas Międzynarodowych Targów Maszyn i Narzędzi dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego DREMA, odbywających się w Poznaniu, w dniach 13-16 września br.
Ponadto cały dzień można było korzystać ze Strefy Wiedzy, przygotowanej przez portal Drewno.pl, podziwiać pokazy wózków widłowych, prace fachowców i studentów w pokazowych fabrykach mebli (Drema Dzieciom), jak również obserwować zmagania adeptów parkieciarstwa w ramach VII Warsztatów Branży Parkietów I Usług Parkieciarskich (Strefa Parkietu), czy zawodników biorących udział w XV edycji Mistrzostw We Wbijaniu Gwoździ.

Drugiego dnia wszystkie prezentowane urządzenia i maszyny cieszyły się dużym zainteresowaniem, jednak szczególnie kilka stoisk  przyciągnęło zdecydowanie większą uwagę profesjonalistów. Wśród nich można wyróżnić przestzrenie przygotowane przez takie firmy, jsk: Homag, Felder, Teknika, IMA Polska, Schelling, IMAC, Weinig, Sempre, SCM.
Organizatorzy, poza kompleksową ofertą wystawienniczą blisko 500 firm,  zapewnili możliwość wzbogacenia się o specjalistyczną wiedzę i nawiązania perspektywicznych kontaktów z kontrahentami z Polski i rynków zagranicznych.
W drugi dzień trwania targów DREMA 2016 sporym zainteresowaniem cieszyła się przestrzeń zorganizowana przez Stowarzyszenie Parkieciarzy Polskich – warsztaty, pokazy i seminaria były okazją do prezentacji aktualnych technik, rozwiązań i narzędzi stosowanych w branży parkietów i usług parkieciarskich. Ponadto duży ruch panował także na stoisku portalu Drewno.pl, gdzie, poza wysłuchaniem wykładów, można było spróbować swoich umiejętności na profesjonalnym symulatorze wielozadaniowych maszyn leśnych typu harvester i forwarder, sprawdzić wiek drzewa, zaprezentować swoje umiejętności: brakarza surowca drzewnego, brakarza tarcicy konstrukcyjnej, rozpoznawania gatunków drewna, chorób drewna (przewidziane nagrody). Zwiedzający mieli także szansę dowiedzieć się o nowych metodach uszlachetniania drewna – bezpyłowa strukturyzacja drewna – policzkowanie.
Na stoisku Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego nikt nie przeszedł obojętnie obok eksponatu wspaniałej, drewnianej łodzi – repliki szkuty z XV wieku, wykonanej w całości z drewna przez Wacława Witkowskiego z firmy Tartak Witkowscy z Rychłowic k/Wielunia. Widać też już było pierwsze meble tworzone w pokazowych fabrykach mebli w ramach projektu Drema Dzieciom.
Dla fanów lakiernictwa, z inicjatywy czasopisma Lakiernictwo Przemysłowe, przez cały dzień trwały pokazy lakiernicze na powierzchni demonstracyjnej – poligon umiejętności.
Cieszy fakt, że Poznań jest tak licznie odwiedzany, i przyciąga kontrahentów z Polski, jak i z zagranicy. Blisko połowa wystawców prezentujących swoje technologie, maszyny i rozwiązania to firmy z całego świata, m.in. z : Austrii, Belgii, Białorusi, Chin, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Indii, kanady, Korei Południowej, Litwy, Niemiec, Portugalii, Rosji, Rumunii, Szwajcarii, Szwecji, Turcji, Ukrainy, USA, Wielkiej Brytanii oraz Włoch.
Warto podkreślić, że Wicepremier i Minister Rozwoju Mateusz Morawiecki gościł na Ogólnopolskim Kongresie Meblarskim „Polskie meble – konkurencyjna Polska”, odbywającym się w trakcie trwania Międzynarodowych Targów Maszyn i Narzędzi dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego DREMA. Zwiedzał też ekspozycję, rozmawiał z wystawcami, na koniec swojej wizyty wygłosił przemówienie w przestrzeni Polskiej Fabryki Mebli, gdzie podkreślił, że: Branża meblarska jest naszym polskim sukcesem. Jesteśmy szóstym eksporterem na  świecie i trzecim w Europie po Włoszech i Niemczech. W ciągu dwóch, trzech lat mamy szansę stać się europejskim numerem jeden. To jest nasz cel. Chcemy, żeby polskie meble były eksportowane na cały świat  z etykietą „Made in Poland”. Etykietą, która będzie świadczyła o ich jakości i znakomitym wzornictwie.

Minione cztery dni obfitowały w niezliczone rozmowy i biznesowe spotkania. Poza poznawaniem szerokiej oferty ekspozycyjnej, można było podnieść swoje kompetencje poprzez udział w warsztatach (Strefa Parkietu), pokazach (Poligon Prezentacji Lakierniczych, pokazy wózków widłowych) czy konferencjach (Strefa Wiedzy).
Piątek minął także pod znakiem wyłonienia laureatów konkursu Wyczarowane z Drewna, jak i poznania nowego Mistrza Polski we Wbijaniu Gwoździ. Karol Sałek, Dominik Soboń i Bartłomiej Suwała zostali zwycięzcami konkursu Wyczarowane z drewna, natomiast Maciej Głowacki zyskał tytuł mistrza Polski we wbijaniu gwoździ.
Sukcesem okazała się także tegoroczna edycja projektu Drema Dzieciom - za sprawą dwóch pracujących fabryk, których poczynania można było obserwować przez 4 dni trwania targów, udało przekazać się na cele charytatywne 10 kompletów mebli dziecięcych!
Pragniemy serdecznie podziękować Wystawcom, Zwiedzającym, gościom specjalnym i prelegentom za udział w tegorocznej edycji targów DREMA w sercu Wielkopolski. Jesteśmy zaszczyceni, że współtworzyli ją Państwo z nami.
Mamy nadzieję, że wydarzenie przyczyniło się do wymiany doświadczeń w gronie specjalistów, a rozmowy, które przeprowadzili Państwo na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, przyniosą Państwa firmom wymierne efekty.
Dziękujemy za obecność! Do zobaczenia za rok!
Kolejna edycja targów DREMA, FURNICA i SOFAB już w dniach 19-22 września
2017 r. Zapraszamy!

Źródło: http://www.drema.pl/pl/

Najnowsze wiadomości
Polska jest największym eksporterem okien i drzwi w UE. A wyniki branży będą dalej rosnąć

Polska jest największym europejskim producentem okien i drzwi, a także numerem 1 pod względem wartości eksportu wśród krajów UE. W 2020 r., mimo szalejącej pandemii Covid-19, rodzima branża okazała się „koronaodporna”. Widać to szczególnie po wynikach eksportu – wynika z analizy publicznego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny. Według danych GUS, w 2020 r. wartość eksportu okien i drzwi wyni

Data: 2021-04-02

Robotyzacja w drukarni. Kto może skorzystać z pomocy mechanicznych pomocników?

Bezobsługowe drukowanie i wycinanie o dowolnej porze dnia i nocy – to główne zalety wdrożenia robotów przemysłowych w dziedzinie poligrafii. Jak przekonują eksperci, roboty oznaczają zwiększoną produktywność, znaczną redukcję kosztów produkcji oraz odciążenie pracowników. Kto może skorzystać z ich pomocy? Choć kojarzą się futurystycznie, roboty przemysłowe to wcale nie taki nowy wynalazek. Ich

Data: 2021-03-30

W lutym produkcja przemysłowa wyższa niż przed rokiem

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS), w lutym br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 2,7% w porównaniu z lutym ubiegłego roku. Jak informuje GUS, w lutym 2020 zanotowano wzrost o 4,8% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu ze styczniem br. wzrosła o 4,3%. W okresie styczeń – luty br. produkcja sprzedana przemysłu była o 2,0% wyższa w p

Data: 2021-03-26