Przemysł europejski domaga się ambitnej strategii przemysłowej UE

Przemysł europejski domaga się ambitnej strategii przemysłowej UE
Przemysł europejski domaga się ambitnej strategii przemysłowej UE

Industry4Europe, koalicja 149 stowarzyszeń branżowych reprezentujących zróżnicowaną bazę przemysłową UE, opublikowała 26 listopada br. wspólny dokument "Długoterminowa strategia na rzecz przyszłości przemysłu europejskiego: od słów do czynów". Poprzez zalecenia międzysektorowe koalicja Industry4Europe chce wnieść swój wkład w przyszłą strategię przemysłową UE.
Dokument przedstawia konkretne propozycje dotyczące polityki przemysłowej w siedmiu priorytetowych dziedzinach:

przyjazne dla przedsiębiorstw otoczenie polityczne,
zrównoważony rozwój w centrum działalności gospodarczej,
podnoszenie kwalifikacji i szkolenia,
intensyfikacja badań i innowacji,
inwestycje i lepszy dostęp do finansowania,
wzmocnienie jednolitego rynku europejskiego,
intensyfikacja wymiany handlowej na rynkach międzynarodowych
149 organizacji branżowych wchodzących w skład Industry4Europe jednomyślnie wezwało do opracowania ambitnej i długoterminowej strategii przemysłowej UE, która ma pomóc Europie pozostać ośrodkiem wiodącego oraz innowacyjnego i zrównoważonego przemysłu, zapewniającego wysokiej jakości miejsca pracy i przynoszącego korzyści wszystkim Europejczykom.

- Dzięki wykwalifikowanej sile roboczej i globalnej reputacji w zakresie jakości i zrównoważonego rozwoju nasz przemysł ma zasadnicze znaczenie dla Europy i jej dobrobytu - powiedział Philippe Citroën, koordynator koalicji Industry4Europe. - Unia Europejska potrzebuje teraz ambitnej strategii przemysłowej, aby móc konkurować z innymi regionami świata, które już teraz plasują przemysł na samym szczycie swoich celów politycznych. Istotnym jest, aby horyzontalna, spójna i ukierunkowana polityka przemysłowa wspierała kręgosłup gospodarki europejskiej i chroniła obywateli oraz środowisko naturalne na świecie.

Ursula von der Leyen, nowa przewodnicząca Komisji Europejskiej, która 1 grudnia przejęła obowiązki Jean-Claude'a Junckera, jasno określiła, że podczas swojej kadencji "przedstawi swój plan na rzecz gospodarki gotowej na przyszłość oraz nową strategię przemysłową". Koalicja Industry4Europe z zadowoleniem przyjęła te zapewnienia i ma nadzieję, że te wytyczne znajdą centralne miejsce w każdej ze strategii przemysłowych opracowywanych w przyszłości przez instytucje unijne.

Koalicja Industry4Europe oczekuje zatem na współpracę ze wszystkimi decydentami politycznymi - w szczególności z wiceprzewodniczącymi Valdisem Dombrovskisem i Margrethe Vestager oraz komisarzem Thierry'm Bretonem - w celu omówienia i wdrożenia tak ambitnej i bardzo potrzebnej strategii przemysłowej UE.

Źródło: http://plastech.pl/wiadomosci/Przemysl-europejski-domaga-sie-ambitnej-strategii-14575

Najnowsze wiadomości
Polska jest największym eksporterem okien i drzwi w UE. A wyniki branży będą dalej rosnąć

Polska jest największym europejskim producentem okien i drzwi, a także numerem 1 pod względem wartości eksportu wśród krajów UE. W 2020 r., mimo szalejącej pandemii Covid-19, rodzima branża okazała się „koronaodporna”. Widać to szczególnie po wynikach eksportu – wynika z analizy publicznego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny. Według danych GUS, w 2020 r. wartość eksportu okien i drzwi wyni

Data: 2021-04-02

Robotyzacja w drukarni. Kto może skorzystać z pomocy mechanicznych pomocników?

Bezobsługowe drukowanie i wycinanie o dowolnej porze dnia i nocy – to główne zalety wdrożenia robotów przemysłowych w dziedzinie poligrafii. Jak przekonują eksperci, roboty oznaczają zwiększoną produktywność, znaczną redukcję kosztów produkcji oraz odciążenie pracowników. Kto może skorzystać z ich pomocy? Choć kojarzą się futurystycznie, roboty przemysłowe to wcale nie taki nowy wynalazek. Ich

Data: 2021-03-30

W lutym produkcja przemysłowa wyższa niż przed rokiem

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS), w lutym br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 2,7% w porównaniu z lutym ubiegłego roku. Jak informuje GUS, w lutym 2020 zanotowano wzrost o 4,8% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu ze styczniem br. wzrosła o 4,3%. W okresie styczeń – luty br. produkcja sprzedana przemysłu była o 2,0% wyższa w p

Data: 2021-03-26