URE skontroluje realizację ograniczenia poboru prądu

URE skontroluje realizację ograniczenia poboru prądu
URE skontroluje realizację ograniczenia poboru prądu

PSE, ze względu na falę upałów w Polsce, wprowadziły ograniczenia w poborze energii elektrycznej. - Powołałem zespół, który będzie monitorował sytuację - powiedział Maciej Bando, prezes URE.
Na polecenie PSE, który jest odpowiedzialny za utrzymanie stabilności pracy krajowego systemu elektroenergetycznego, odbiorcy energii są zobligowani do przestrzegania wprowadzonych przez PSE ograniczeń w poborze prądu wprowadzonych dzisiaj ze względu na trudną sytuację w krajowym systemie elektroenergetycznym.

Ograniczenia w poborze energii elektrycznej mają być realizowane przez odbiorców stosownie do komunikatów PSE o obowiązujących stopniach zasilania. Komunikaty takie są ogłaszane w Programie Pierwszym Polskiego Radia o godzinie 7.55 i 19. 55 oraz na stronach internetowych operatorów sieci elektroenergetycznych.

- Będziemy konsekwentnie kontrolować stosowanie się odbiorców do wprowadzanych ograniczeń - zapowiedział Maciej Bando, prezes URE. - Powołałem zespół, który będzie monitorował sytuację - dodał prezes URE.

W przypadku niezastosowania się przez odbiorcę do wprowadzonych stopni zasilania Prezes URE może nałożyć na taki podmiot karę w wysokości do 15 proc. przychodu osiągniętego w roku poprzednim (art. 56 ustawy Prawo energetyczne). Regulator będzie także prowadził kontrole dotyczące stosowania wprowadzanych ograniczeń (art. 11 ust. 5 ustawy Prawo energetyczne).

Aktualne ograniczenia w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej dotyczą dużych odbiorców energii elektrycznej, tj. takich, dla których wielkość mocy umownej określona w umowach ustalona została powyżej 300 kW (gównie przedsiębiorstwa produkcyjne oraz handlowo - usługowe). Szacuje się, że takich odbiorców, przyłączonych do sieci przesyłowych oraz pięciu największych operatorów sieci dystrybucyjnych, jest w kraju około 8 tysięcy.

Ograniczenia nie dotkną odbiorców w gospodarstwach domowych. Ochronie przed wprowadzanymi ograniczeniami podlegają także m.in. szpitale i inne obiekty ratownictwa medycznego; obiekty wykorzystywane do obsługi środków masowego przekazu o zasięgu krajowym; porty lotnicze; obiekty międzynarodowej komunikacji kolejowej oraz obiekty wojskowe, energetyczne oraz inne o strategicznym znaczeniu dla funkcjonowania gospodarki lub państwa, określone w przepisach odrębnych;

Plany wprowadzania ograniczeń opracowuje i wprowadza operator systemu przesyłowego elektroenergetycznego. Określają one wielkości maksymalnego poboru energii dla poszczególnych odbiorców i stopni zasilania.

Każdy odbiorca informacje o dopuszczalnym maksymalnym ograniczeniu w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej, które zostało ujęte w planach ograniczeń znajdzie w umowie sprzedaży energii elektrycznej lub umowie o świadczenie usług przesyłania lub dystrybucji.

Źródło: http://energetyka.wnp.pl/ure-skontroluje-realizacje-ograniczenia-poboru-pradu,255299_1_0_0.html

Najnowsze wiadomości
Polska jest największym eksporterem okien i drzwi w UE. A wyniki branży będą dalej rosnąć

Polska jest największym europejskim producentem okien i drzwi, a także numerem 1 pod względem wartości eksportu wśród krajów UE. W 2020 r., mimo szalejącej pandemii Covid-19, rodzima branża okazała się „koronaodporna”. Widać to szczególnie po wynikach eksportu – wynika z analizy publicznego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny. Według danych GUS, w 2020 r. wartość eksportu okien i drzwi wyni

Data: 2021-04-02

Robotyzacja w drukarni. Kto może skorzystać z pomocy mechanicznych pomocników?

Bezobsługowe drukowanie i wycinanie o dowolnej porze dnia i nocy – to główne zalety wdrożenia robotów przemysłowych w dziedzinie poligrafii. Jak przekonują eksperci, roboty oznaczają zwiększoną produktywność, znaczną redukcję kosztów produkcji oraz odciążenie pracowników. Kto może skorzystać z ich pomocy? Choć kojarzą się futurystycznie, roboty przemysłowe to wcale nie taki nowy wynalazek. Ich

Data: 2021-03-30

W lutym produkcja przemysłowa wyższa niż przed rokiem

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS), w lutym br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 2,7% w porównaniu z lutym ubiegłego roku. Jak informuje GUS, w lutym 2020 zanotowano wzrost o 4,8% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu ze styczniem br. wzrosła o 4,3%. W okresie styczeń – luty br. produkcja sprzedana przemysłu była o 2,0% wyższa w p

Data: 2021-03-26