ZAK sprzedaje dużą instalację

ZAK sprzedaje dużą instalację
ZAK sprzedaje dużą instalację

Wchodząca w skład Grupy Azoty, spółka w Kędzierzynie szuka nabywcę dla swojej instalacji do produkcji plastyfikatorów opartych na ftalanie.
Jak się dowiedzieliśmy, spółka „rozgląda się” na rynku. W grę może wchodzić sprzedaż zarówno całej instalacji (dokładnie instalacji bezwodnika ftalowego) jak i jej elementów. Z naturalnych powodów w grę wchodzą raczej klienci poza Unią Europejską. Na razie trudno określić ile może być warta ewentualna transakcja.
Dlaczego jednak ZAK sprzedaje instalację?
To wynik zmian w prawie Unii Europejskiej. Jeszcze do niedawna europejskie zakłady chemiczne mogły produkować plastyfikatory (związki wykorzystywane m.in. do uplastycznienia tworzyw sztucznych) oparte na ftalanie. Jednak od kilku lat plastyfikatory oparte na ftalanie stały się celem ataków. Ich przeciwnicy zaczęli podnosić kwestię ich rzekomej szkodliwości dla zdrowia. Mimo braku jednoznacznych dowodów UE zdecydowała się wprowadzić zakaz.
W tle były ogromne pieniądze, bo część firm już wcześniej przygotowała się do produkcji plastyfikatorów nieftalanowych. Zakazanie jednych otwierało więc ogromny rynek zbytu dla nowych rozwiązań. Co więcej niektóre koncerny mogły liczyć na ewentualną sprzedaż technologii.
Nowe rozwiązania musiał także opracować ZAK. Spółka przygotowała nową instalację, która ruszy z pełną mocą do końca kwietnia. Co zrobić ze starą? Najlepiej próbować ją sprzedać. A ponieważ obowiązuje nowe prawo, naturalnymi odbiorcami mogą być firmy z Azji, lub Afryki.
ZAK to jedna z czterech głównych spółek Grupy Azoty. Spółka specjalizuje się w produkcji nawozów i alkoholi oxo.

Źródło: http://chemia.wnp.pl/zak-sprzedaje-duza-instalacje,247300_1_0_0.html

Najnowsze wiadomości
Polska jest największym eksporterem okien i drzwi w UE. A wyniki branży będą dalej rosnąć

Polska jest największym europejskim producentem okien i drzwi, a także numerem 1 pod względem wartości eksportu wśród krajów UE. W 2020 r., mimo szalejącej pandemii Covid-19, rodzima branża okazała się „koronaodporna”. Widać to szczególnie po wynikach eksportu – wynika z analizy publicznego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny. Według danych GUS, w 2020 r. wartość eksportu okien i drzwi wyni

Data: 2021-04-02

Robotyzacja w drukarni. Kto może skorzystać z pomocy mechanicznych pomocników?

Bezobsługowe drukowanie i wycinanie o dowolnej porze dnia i nocy – to główne zalety wdrożenia robotów przemysłowych w dziedzinie poligrafii. Jak przekonują eksperci, roboty oznaczają zwiększoną produktywność, znaczną redukcję kosztów produkcji oraz odciążenie pracowników. Kto może skorzystać z ich pomocy? Choć kojarzą się futurystycznie, roboty przemysłowe to wcale nie taki nowy wynalazek. Ich

Data: 2021-03-30

W lutym produkcja przemysłowa wyższa niż przed rokiem

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny (GUS), w lutym br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 2,7% w porównaniu z lutym ubiegłego roku. Jak informuje GUS, w lutym 2020 zanotowano wzrost o 4,8% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu ze styczniem br. wzrosła o 4,3%. W okresie styczeń – luty br. produkcja sprzedana przemysłu była o 2,0% wyższa w p

Data: 2021-03-26